Капел ан ден Ијсел

Капел ан ден Ијсел [kaːˈpɛlə ʔaːn dɛn ˈɛisəl] (Loudspeaker.svg слушајте) е град и општина во западниот дел на Холандија, во покраината Јужна Холандија. Општината имала население од 66,712 во 2017, и зафаќа површина од 15.4015.40 km2 (5.95 ми), од кои 1.151.15 km2 (0.44 ми) е вода. Се наоѓа на источниот раб на Ротердам, на реката Холандсе Ијсел.

Капел ан ден Ијсел
Општина
Плоштадот Стадсплеин во Капел
Плоштадот Стадсплеин во Капел
Знаме на Капел ан ден ИјселГрб на Капел ан ден Ијсел
Нагласена позиција на Капел ан ден Ијсел во општинската мапа на Јужна Холандија
Локација во Јуѓна Холандија
ЗемјиХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначаникПетер Оскам (ХДА)
Површина[2]
 • Вкупна15,40 км2 (590 ми2)
 • Земјишна14,25 км2 (550 ми2)
 • Вода1,15 км2 (44 ми2)
Надм. вис.[3]&09999999999999997999999−2 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно66.712
 • Густина4.682/км2 (12,130/ми2)
ДемонимCapellenaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2900–2909
Повик. бр.010
Мреж. местоcapelleaandenijssel.nl

Градот има она што е веројатно најмалиот музеј во земјата, Dief en Duif huis ("Куќа на Крадци и Гулаби"). Сега историски музеј, служел како затвор за замокот на Капел и е се што сега останало од замокот од 16 век.

На спротивставени страни на автопатот А16 се два бизнис-паркови наречени Ривиум и Браинпарк. Компаниите со седиште во поголемиот Ривиум вклучуваат Rockwell Automation, Pfizer Nederland, Sodexho Nederland, Royal Dutch Shell, Van Orord и многу други.

Јавен превозУреди

НаводиУреди

  1. „Burgemeester“ [Mayor]. Bestuur en Organisatie (холандски). Gemeente Capelle aan den IJssel. Архивирано од изворникот на 2013-11-20. Посетено на 16 July 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 2903AR“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 16 July 2013.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.