Кантагало е округ во Сао Томе и Принсипе. Округот се наоѓа во покраината Сао Томе. По број на население, овој округ е четврти во државата и има вкупна површина од 119 км2. Административен центар на округот е Сантана.

Кантагало
Cantagalo
округ
Местоположба во државата.
Местоположба во државата.
Координати: 0°13′N 6°42′E / 0.217° СГШ; 6.700° ИГД / 0.217; 6.700Координати: 0°13′N 6°42′E / 0.217° СГШ; 6.700° ИГД / 0.217; 6.700
ДржаваСао Томе и Принсипе
ПокраинаПокраина Сао Томе
СедиштеСантана
Површина
 • Вкупна119 км2 (46 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно13.258
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC (UTC+0)

Демографија уреди

Историска демографија

  • 1940 7,854 (12.9% од вкупното население)
  • 1950 8,568 (14.2% од вкупното население)
  • 1960 9,758 (15.2% од вкупното население)
  • 1970 9,697 (13.1% од вкупното население)
  • 1981 10,435 (10.8% од вкупното население)
  • 1991 11,433 (9.7% од вкупното население)
  • 2001 13,258 (9.6% од вкупното население)

Инфраструктура уреди

Во округот има училишта, стадион, цркви, плажи, мало пристаниште и неколку мали плоштади. Округот според БНП е на средно ниво.

Поврзано уреди