Калуѓерица (Леринско)

Калуѓерица (грчки: Καλογερίτσα, Калогерица) – раселено село во Егејска Македонија, Република Грција, во општината Лерин, во областа Западна Македонија. Според пописот од 2001 година селото броело 5 жители, а според оној од 2011 година нема повеќе жители.

Калуѓерица
Καλογερίτσα
Калуѓерица is located in Грција
Калуѓерица
Калуѓерица
Местоположба во областа
Калуѓерица is located in Лерин (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Калуѓерица
Местоположба на Калуѓерица во општината Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°45′N 21°21′E / 40.750° N; 21.350° E / 40.750; 21.350Координати: 40°45′N 21°21′E / 40.750° N; 21.350° E / 40.750; 21.350
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаЛерин
Општ. единицаТрсје
Надм. вис.&100000000000000010960001,096 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа на 6 километри југозападно од општинскиот центар Лерин, во источниот дел на Нередска Планина.

ИсторијаУреди

Селото се споменува уште во XV век во османските документи како хас со 23 семејства на Мустафа-бег, син на Тургут-бег.[2] Името му доаѓа од разрушениот манастир во неговата близина[3]

Во периодот 1913-1928 година населението достигнало 130 жители. Поголемиот дел од жителите се антигрчки расположение според државната безбедност. Граѓанската војна не повлијаела на демографскиот развој.[4]

ПописиУреди

Движењето на населението според спроведените пописи е следно:

  • 1920 - 114 жители
  • 1961 - 131 жители
  • 1971 - 41 жители
  • 1981 – 63 жители
  • 1991 – 15 жители

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Турски документи. Цитирано по:Δημήτρης Λιθοξόου. Πληθυσμός και οικισμοί της περιοχής Βέροιας 1886 - 1927 (διοικητικά όρια 1911)
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 155.
  4. Η περιοχή Φλώρινας (Λέριν) / Florina (Lerin) γεωγραφία της ιστορίας

Надворешни врскиУреди