Руски Метох

село во општина Касандра, Егејска Македонија
(Пренасочено од Калитеја)

Руски Метох, денес наречен Калитеја (Καλλιθέα; до 1925 г. Μετόχι Ρωσσικό; подоцна Νέα Φλογιτά, Неја Флогита)[2]село во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра, првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на околу 85 километри оддалеченост од Солун. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението брои 779 жители.

Руски Метох
Καλλιθέα Χαλκιδικής
Epar Od. Paliouriou Afitou-Kallithea, vy mot Afitou.jpg
Руски Метох is located in Грција
Руски Метох
Руски Метох
Координати: 40°04′N 23°26′E / 40.067° СГШ; 23.433° ИГД / 40.067; 23.433Координати: 40°04′N 23°26′E / 40.067° СГШ; 23.433° ИГД / 40.067; 23.433
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
Заедница
 • Население779
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Како што укажува изворното име, ова место порано било метох (посед) на рускиот Пантелејмонов манастир на Света Гора. Селото е основано во 1925 г. од грчки доселеници од Турција.

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μετόχιον Ρωσσικόν - Νέα Φλογιτά