Калинга е покраина на Филипините која се наоѓа во Кордилера Регионот на островот Лузон. Главен град е Табук. Се граничи со Планинската покраина на југ, Абра на запад, Изабела на исток, Кагајан на североисток, и Апајао на север.

Калинга
Провинцискиот грб на Калинга
Провинцискиот грб на Калинга
Мапа на Филипините со факти за Калинга highlighted
Мапа на Филипините со факти за Калинга
Регион Кордилера Регион (CAR)
Главен град Табук
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 7
 - Барангај 152
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 11-та најмала
 - Вкупно (2000) 174.023
 - Густина 56/km² (6-та)
Површина 42-ра
 - Вкупно 3.119,7 km²
Основана 14 февруари, 1995
Јазици Калинга, Икокано, Тагалог
Гувернер Флојделија Диазен (Lakas-CMD)
Планини во Калинга

ИсторијаУреди

До 1995, Калинга и Апајао сочинуваа една покраина под името Калинга-Апајао, сè додека не се разделија сè со цел на подобро управување на домородните народи.

СтопанствоУреди

Оризовото производство и одгледувањето на свињите се најголемите стопански гранки. Шумарството е исто така доста застапено.

Административна поделбаУреди

Калинга е поделена на 1 град и 7 општини.

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 17°45′N, 121°15′E