Кале - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кале
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Кале
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Кале e градиште од римското време. Лежи источно од селото Блатец, на висок рид со надморска височина од 1.037 м што се издига над Блатечка Река. На зарамнетото плато, кое има димензии од 80 x 50 m, се наоѓаат остатоци од бедем граден од камен и варов малтер.

Види исто такаУреди

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди