Како се калеше челикот

Како се калеше челикот (руски: Как закалялась сталь) е соцреалистички роман од писателот Николај Алексеевич Островски (1904-1936) напишан во времето на Сталин. Главен јунак во романот е Павел Корчагин.

Како се калеше челикот
АвторНиколај Алексеевич Островски
Изворен насловКак закалялась сталь
ЗемјаСССР
Јазикруски
ЖанрРоман
Издадена
1936
МедиумПечатена
(Тврд и мек повез)

Историја

уреди

Во СССР романот бил адаптиран за филм со наслов Павел Корчагин во 1956.

Во 2000, во Кина направена е ТВ адаптација на романот во облик на серијал, каде сите глумци биле од Украина.

Книгата е добро позната по својата обемност (број на страници).