И-Ти вонземјанинот

И-Ти вонземјанинот (англиски: E.T. the Extra-Terrestrial), познат и како Вонземјаниннаучнофантастичен филм од 1982 г. во режија и сопроизводство на Стивен Спилберг. Филмот ја раскажува приказната за момче што се спријателува со дружељубив вонземјанин.[5] Филмот добил 4 Оскари и многу други награди.[6]

„И-Ти вонземјанинот“
Филмскиот плакат
РежисерСтивен Спилберг
СценаристМелиса Метисон
Главни улоги
МузикаЏон Вилијамс
КинематографијаАлен Давио
МонтажаКерол Литлтон
СтудиоAmblin Entertainment
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера26 мај 1982 г. (Кејнс)
11 јуни 1982 г. (САД)
Времетраење114 минути[1]
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет10,5 милиони долари[2][3]
Бруто заработка792,9 милиони долари[2][4]

Наводи уреди

  1. E.T. the Extra-Terrestrial (U)“. British Board of Film Classification. July 30, 1982. Архивирано од изворникот January 11, 2017. Посетено на September 16, 2016.
  2. 2,0 2,1 „E.T.: The Extra-Terrestrial“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот January 24, 2014. Посетено на February 5, 2009.
  3. „E.T. the Extra-Terrestrial (1982) - Financial Information“. The Numbers. Архивирано од изворникот June 12, 2018. Посетено на August 16, 2018.
  4. „E.T.: The Extra-Terrestrial (2022 Re-release)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот January 24, 2014. Посетено на August 30, 2022.
  5. Christopher Rosen (2012-10-22). „WATCH: What You Didn't Know About Steven Spielberg“ (англиски). HuffPost. Архивирано од изворникот на 2017-04-06. Посетено на 2019-04-27. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  6. „E.T. the Extra-Terrestrial (1982) - Awards“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2012-02-05. Посетено на 2008-10-01.

Надворешни врски уреди