Отвори го главното мени

Исусови венци

семејство растенија
Исусови венци
Passion flower.jpg
Син Исусов венец (Passiflora caerulea)
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Малпигиовидни
Семејство: Исусови венци
Juss. ex Roussel[1]
Потсемејства

Malesherbioideae
Passifloroideae
Turneroideae[1]

Синоними

Malesherbiaceae D.Don, nom. cons. Modeccaceae Horan.
Paropsiaceae Dumort.
Turneraceae Kunth ex DC., nom. cons.[1]

Исусови венци или пасифлори (науч. Passifloraceae) — семејство на цветни растенија што опфаќа околу 530 видови во 27 рода.[1] Тука влегуваат разни дрва, грмушки, лијани и ползавци, и се среќаваат претежно во тропските краишта.

Семејството е наречено по растението Исусов венец (род Passiflora) кое го дава јужното овошје маракуја (Passiflora edulis), како и градинарски видови како што се месестиот Исусов венец (Passiflora incarnata) и смрдливата маракуја (Passiflora foetida).

Поранешниот Кронквистов систем го става семејството во редот темјанушковидни (Violales), но современите системи на класификација како што е оној на Групата за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија (APG III) го вбројуваат во малпигиовидните (Malpighiales).

РодовиУреди

Потсемејство MalesherbioideaeУреди

Потсемејство PassifloroideaeУреди

Племе Paropsieae
Племе Passifloreae

Потсемејство TurneroideaeУреди

Изземени родовиУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Family: Passifloraceae Juss. ex Roussel, nom. cons.“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. 17 јануари 2003. конс. 10 јануари 2012.  (англиски)
  2. „Родови на Исусови венци (Passifloraceae)“. GRIM. Министерство за земјоделство на САД. конс. 10 јануари 2012.  (англиски)
  3. „Родови што понекогаш се вбројуваат во Исусовите венци (Passifloraceae)“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. конс. 10 јануари 2012.  (англиски)

Надворешни врскиУреди