Источна Пруска

покраина во Прусија

Источна Пруска или Прусија (јазик германски|Ostpreußen) е покраина во поранешната германска држава Пруска. Во 1937 година покривала површина од 36 993,9 км² и броела преку два милиони, воглавно германски жители.

Источна Пруска
Ostpreußen
Провинции на Прусија

1772–1829
1878–1945

 

Знаме Грб
Знаме Грб
Местоположба на Источна Пруска
East Prussia (red), within the Kingdom of Prussia, within the German Empire, as of 1871
Главен град Königsberg
Историја
 -  Основана 31 Јануари
 -  Провинции на Прусија 3 Декември 1829
 -  Province restored 1 Април 1878
 -  Советско фаќање 1945
Површина
 -  1905 36.993 км2
Население
 -  1905 2.025.741 жит.
Густина 54,8 жит/км2
Управни единици Gumbinnen
Königsberg
Allenstein (from 1905)
West Prussia (1922–1939)
Zichenau (from 1939)
Денес во  Полска
 Литванија
 Русија (Kaliningrad Oblast)

Главен град на Источна Пруска е Кенигсберг (јазик германски|Königsberg), денешен Калињинград (јазик германски|Калининград), со околу 372.000 германски жители (1939) одн. денешни 425.000 Руси. Источна Пруска до 1945година била северoисточен крај на Германија, низ одлуките на Сојузниците во Втората светска војна покраината е поделена помеѓу Полска и Советскиот Сојуз. Германските жители тогаш биле иселени, а населена била со луѓе од Советскиот Сојуз и протераните Полјаци и Украинци од областите кои по 1945година припаднале на Советскиот Сојуз. Денес покраината се дели на Калињинградска област која припаѓа на Руската Федерација, и делови на Вармиско-мазурското војводство во Полска.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди