Ирод I Велики (старогрчки: Ἡρῴδης) — бил од 37 пр. н. е. до 4 пр. н. е. цар на Јудеја, Галилеја, Самарија и други територии. Од Рим бил назначен за проконзул. Тој станал родоначалник на династијата Иродовци.[1]

Ирод Велики
Цар на Јудеја
На престол37 п.н.е. — 4 п.н.е.
НаследникИрод Архелај
Ирод Антипа
Ирод Филип
Роден(а)о. 72 п.н.е.
Идумеја
Починал(а)4 п.н.е.
Ерихон
Почивалиште
Иродион
СопружникДорис
Маријам
Маријам II
Клеопатра
ДецаАнтипатар
Александар
Аристобул
Филип итн.
ДинастијаИродовци
ТаткоАнтипатар Идумеецот
МајкаКипрос
Вероисповедјудаизам

Наводи

уреди
  1. Rocca, Samuel. Herod's Judaea: a Mediterranean state in the classical world (Mohr Siebeck, 2008) p. 159.

Надворешни врски

уреди