Отвори го главното мени

Ирена Ветерова (Скопје, 19 ноември 1971) е македонска балерина од светски ранг[1].

БиографијаУреди

Ветрова е родена во Скопје на 19 ноември 1971 година. Од 1989 до 1991 членувала во балетскиот ансамбл при МНТ. Во 1993 станала првенка на балетот во Висбаден. Балетската наобразба ја добила при МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во Скопје, во класата на Елисавета Кушовска. Врз своето понатамошно усовршување работела со познати балетски имиња како Маја Плисецкаја, Петар Шауфус и др. Во 2009 година ја добила наградата „Менада“ која се доделува на најзаслужните балетски уметници во Македонија[2].

УлогиУреди

НаводиУреди

  1. Коцевска, Јасна (19.05.2006). „Ирена Ветерова 14 години ги освојува светските театарски сцени“ (македонски). А1. конс. 2009-11-21. 
  2. Џипунова, Емилија. „Високите уметнички дострели на Ирена Ветерова“, Утрински Весник, 13 април 2009 (посет. 21 ноември 2009 г). (на македонски)