Инспектор Лестрад

Инспектор Џ. Лестрад или г. Лестрад[1] е измислен лик кој се појавува во романите и кратките приказни за Шерлок Холмс. Ликот е измислен од авторот на серијалот, Артур Конан Дојл. Името е инспирирано од еден негов пријател од времето кога бил студент во Универзитетот во Единбург, некојси Џозеф Александар Лестрад. Во приказните инспекторот е опишан како човек од мало лице и со темни очи. Тој работи за Скотланд Јард и често е замешан во истрагите на Шерлок Холмс.

Џ. Лестрад
лик од Шерлок Холмс
The Adventure of the Cardboard Box 06.jpg
Инспекторот апси осомничена личност, Сидни Пеџет.
Прво појавувањеСтудија во светлоцрвено
Последно појавување"Три Гаридеба"
СоздавачАртур Конан Дојл
Информации
Полмаж
ЗвањеДетектив-инспектор
НационалностБританец

Појавувања во приказнитеУреди

случај дартум на случајот датум на објавување место
Студија во светлоцрвено 1881 1887 Лондон
"Картонската кутија" 1890 1893 Лондон
"Знаменитиот ерген" 1888 1892 Лондон
"Мистеријата во Боскомбската долина" 1889 1891 Хирфордшир
Баскервилски пес 1889 1901 Девон
"Празната куќа" 1894 1903 Лондон
"Втората дамка" 1888 1905 Лондон
"Норвудскиот градежник" 1894 1903 Јужен Норвуд
"Плановите Брус-Партингто" 1895 1908 Вулвич
"Чарлс Август Милвертон" непознато 1904 Хемпстид, сега Лондон.
"Шест Наполеони" 1900 1904 Лондон
"Исчезнувањето на Лејди Франсес Карфакс" 1901 1911 Лозана
"Три Гарибеда" 1902 1924 Мидлсакс

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Jones, Daniel; Gimson, Alfred C. (1977) [1917]. Everyman's English Pronunciation Dictionary. Everyman's Reference Library (14. изд.). London: J. M. Dent & Sons. ISBN 0-460-03029-9.

БиблиографијаУреди

  • "Starring Sherlock Holmes" David Stuart Davies; Titan Books, 2001