Илузионист (филм)

Илузионист (англиски: The Illusionist) е драмафантазија филм од 2006 год. Филмот имаше една номинација за Оскар за најдобра кинематографија. Во главните улоги се појавуваат Едвард Нортон, Џесика Бил и Пол Џијамати.

„Илузионист
(The Illusionist)“
The Illusinost Poster.jpg
РежисерНил Бергер
ПродуцентБрајан Копелман
Дејвид Левијен
Мајкл Лоднон
Кејти Шулман
Боб Јари
СценаристСтивен Милхаузер
НастапуваатЕдвард Нортон
Пол Џијамати
Џесика Бил
Руфус Суел
Жанрдрама, фантазија
МузикаФилип Глес
КинематографијаДик Поп
ДистрибутерYari Film Group Releasing
Премиера18 август 2006
Времетраење110 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$17,000,000
Глумци Ликови
Едвард Нортон Ајзенхајм
Пол Џијамати Инспектор Ул
Џесика Бил Принцезата Софи
Руфус Суел Принцот Леополд
Еди Марзан Јозеф Фишер
Џејк Вуд Јурка
Том Фишер Вилигут
Арон Џонсон Ајзенхајм (дете)