Израел старт-ап нејшн

израелска велосипедска екипа

Израелска велосипедска академија (англиски: Israel Cycling Academy; кратенка според UCI: ICA) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Израел во 2015 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.[1] Екипата била основана во ноември 2014 година со цел развој на млади велосипедисти, особено од Израел.[2]

Инфомации за тимот
Основан2015 (2015)
СтатусКонтинентална екипа (2015-2016)
Професионална континентална екипа (2017– )
Клучни кадри
Спортски директорКјел Калстром
Историја на тимското име
2015–2016
2017–
Сајклинг Академи Тим
Израелска велосипедска академија

Состав на екипатаУреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Гијом Боавен 25 мај 1989Рели Сајклинг (2015)
  Ден Крејвен 1 февруари 1983ТоталЕнержи (2015)
  Зак Демпстер 27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
  Хосе Мануел Дијаз Галего 18 јануари 1995
  Рој Голдстајн 20 мај 1993
  Луис Лемус 21 април 1992Illuminate (2015)
  Џејсон Лаундс 14 декември 1994Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Кристс Неиландс 18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Бенџамин Пери 7 март 1994Silber (2016)
  Михкел Рјајм 3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Гај Сагив 5 декември 1994
  Хамиш Шрерс 23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Даниел Турек 19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
  Денис ван Винден 2 декември 1987Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Тајлер Вилијамс 17 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Авив Јечезкел 21 април 1994Asfra Racing Oudenaarde (2016)
  Итамар Ејнхорн  (1 авг–31 дек, стажант)20 септември 1997Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny (2016)
  Гуј Нив  (1 авг–31 дек, стажант)8 март 1994
  Nícolas Sessler  (1 авг–31 дек, стажант)29 април 1994Lizarte (2017)
Извор: UCI

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Едвин Авила 21 ноември 1989Illuminate (2017)
  Гијом Боавен 25 мај 1989Рели Сајклинг (2015)
  Зак Демпстер 27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
  Хосе Мануел Дијаз Галего 18 јануари 1995
  Нејтан Ирл 4 јуни 1988Team Ukyo (2017)
  Сондре Холст Енгер 17 декември 1993АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Омер Голдстејн 13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
  Рој Голдстајн 20 мај 1993
  Бен Херманс 8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Огист Јенсен 29 август 1991Team Coop (2017)
  Луис Лемус 21 април 1992Illuminate (2015)
  Кристс Неиландс 18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Гуј Нив 8 март 1994Israel Cycling Academy Development Team (2017)
  Бенџамин Пери 7 март 1994Silber (2016)
  Рубен Пласа 29 февруари 1980Орика-Скот (2017)
  Михкел Рјајм 3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Гај Сагив 5 декември 1994
  Кристијан Збараљи 8 мај 1990Дименжн Дата (2017)
  Хамиш Шрерс 23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Даниел Турек 19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
  Денис ван Винден 2 декември 1987Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Тајлер Вилијамс 17 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Авив Јечезкел 21 април 1994Asfra Racing Oudenaarde (2016)
  Авет Гебремедин 5 февруари 1992Kuwait-Cartucho.es (2017)
Извор: UCI

2019Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Едвин Авила 21 ноември 1989Illuminate (2017)
  Матео Бадилати 30 јули 1992Team Vorarlberg (2018)
  Руди Барбје 18 декември 1992АГ2Р Ла Мондијал (2018)
  Гијом Боавен 25 мај 1989Рели Сајклинг (2015)
  Матијас Брендле 7 декември 1989Трек-Сегафредо (2018)
  Клеман Карисеј 23 март 1992Израелска велосипедска академија (2018)
  Александер Катафорд 1 септември 1993ЈунајтедХелткеар (2018)
  Давиде Чимолаи 13 август 1989Групама-ФДЖ (2018)
  Зак Демпстер 27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
  Конор Дан 22 јануари 1992Аква Блу Спорт (2018)
  Нејтан Ирл 4 јуни 1988Team Ukyo (2017)
  Итамар Ејнхорн  (1 јун–31 дек)20 септември 1997Israel Cycling Academy U23 (2018)
  Сондре Холст Енгер 17 декември 1993АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Авет Гебремедин 5 февруари 1992Kuwait-Cartucho.es (2017)
  Омер Голдстејн 13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
  Рој Голдстајн 20 мај 1993
  Бен Херманс 8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Огист Јенсен 29 август 1991Team Coop (2017)
  Рикардо Минали 19 април 1995Астана (2018)
  Кристс Неиландс 18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Гуј Нив 8 март 1994Israel Cycling Academy Development Team (2017)
  Бенџамин Пери 7 март 1994Silber (2016)
  Рубен Пласа 29 февруари 1980Орика-Скот (2017)
  Михкел Рјајм 3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Гај Сагив 5 декември 1994
  Кристијан Збараљи 8 мај 1990Дименжн Дата (2017)
  Хамиш Шрерс 23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Даниел Турек 19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
  Том ван Асбрук 19 април 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
  Денис ван Винден 2 декември 1987Лото НЛ-Џамбо (2016)
Извор: UCI

2020Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Матео Бадилати 30 јули 1992Team Vorarlberg (2018)
  Руди Барбје 18 декември 1992АГ2Р Ла Мондијал (2018)
  Јенте Бирманс 30 октомври 1995Катјуша-Алпесин (2019)
  Гијом Боавен 25 мај 1989Рели Сајклинг (2015)
  Матијас Брендле 7 декември 1989Трек-Сегафредо (2018)
  Александер Катафорд 1 септември 1993ЈунајтедХелткеар (2018)
  Давиде Чимолаи 13 август 1989Групама-ФДЖ (2018)
  Алекс Даусет 3 октомври 1988Катјуша-Алпесин (2019)
  Итамар Ејнхорн 20 септември 1997Côtes d'Armor-Marie Morin (2019)
  Омер Голдстејн 13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
  Андре Грајпел 16 јули 1982Аркеа-Самсик (2019)
  Бен Херманс 8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Иго Хофстетер 13 февруари 1994Кофидис (2019)
  Рето Холенштајн 22 август 1985Катјуша-Алпесин (2019)
  Даниел Мартин  20 август 1986ОАЕ Емирати (2019)
  Трејвис Мекејб 12 мај 1989Floyd's Pro Cycling (2019)
  Даниел Наваро 18 јули 1983Катјуша-Алпесин (2019)
  Кристс Неиландс 18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Гуј Нив 8 март 1994Israel Cycling Academy Development Team (2017)
  Џејмс Пиколи 5 септември 1991Elevate–Webiplex Pro Cycling (2019)
  Нилс Полит 6 март 1994Катјуша-Алпесин (2019)
  Михкел Рјајм 3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Алексис Ренар 1 јуни 1999Côtes d'Armor-Marie Morin (2019)
  Гај Сагив 5 декември 1994
  Патрик Шелинг 1 мај 1990Team Vorarlberg (2019)
  Рори Сатерленд 8 февруари 1982ОАЕ Емирати (2019)
  Норман Вахтра 23 ноември 1996Team Ampler-Tartu2024 (2019)
  Том ван Асбрук 19 април 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
  Мадс Вирц Шмит 31 март 1994Катјуша-Алпесин (2019)
  Рик Цабел 7 декември 1993Катјуша-Алпесин (2019)
Извор: UCI

НаводиУреди

  1. „Cycling Academy Team“. Посетено на 7 февруари 2016.
  2. „Gallery: Sagan helps launch first Israeli pro team“. Cyclingnews.com. 26 ноември 2014. Посетено на 9 мај 2015.

Надворешни врскиУреди