Измир (покраина)

Измир (турски: Izmir) е провинција во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Измир . Покраината има 3 370 866 жители (2006) и плоштина од 12 012 кв.км. Разделен е на 30 општини.

İzmir
Покраина во Турција
Местоположба на покраината İzmir во Турција
Местоположба на покраината İzmir во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total11,973 км2 (4,623 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total3.948.848
 • Густина330,000/км2 (850,000/ми2)
Повик. бр.0232
Рег. таб.35

НаводиУреди

Координати: 38°29′04″N 27°08′26″E / 38.48444° N; 27.14056° E / 38.48444; 27.14056