Изабела (покраина)

Изабела е втора по големина покраина на Филипините, веднаш по Палаван. Се наоѓа во регионот Кагајанска Долина на островот Лузон. Главен град е Илаган и се граничи со, Аурора, Кирино, Нова Вискаја, Ифугао, Планинската покраина, Калинга, и Кагајан.

Изабела
Провинцискиот грб на Изабела
Провинцискиот грб на Изабела
Мапа на Филипините со факти за Изабела highlighted
Мапа на Филипините со факти за Изабела
Регион Кагајанска Долина (Регион II)
Главен град Илаган
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 35
 - Барангај 1.055
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 17-та
 - Вкупно (2000) 1.287.575
 - Густина 121/km² (18-та)
Површина 2-ра
 - Вкупно 10.664,6 km²
Основана 1 мај, 1856
Јазици Илокано, Тагалог
Гувернер Грасиа Сиело Падака (LP)
Поглед кон Сиера Мадре

Стопанство Уреди

Покраината е земјоделска, а најзастапена култура е оризот.

Административна поделба Уреди

Изабела еподелена на 35 општини и 2 града.

Градови Уреди

Надворешни врски Уреди

 
Детална карта на Изабела
 
Голермата хидроцентрала Дам градена во 70-те.
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 17°00′N, 122°00′E