Игнатиј I Цариградски

Игнатиј I Цариградски ( 799 во Цариград - 23 септември 877) — вселенски патријарх во периодот од 847858 и 867877 година.

Игнатиј I Цариградски
Цариградски патријарх
ЦркваЦрква на Цариград
Ракоположен847
867
Службата завршила858
877
ПретходникМетодиј I Цариградски
НаследникФотиј I Цариградски
Лични податоци
Роден799
Цариград
Починал23 септември 877
Цариград
Вероисповедправославие
ЖивеалиштеЦариградска патријаршија
ЗанимањеПатријарх
ЗанимањеТеолог
Други папи наречени Игнатиј

Игнатиј бил син на царот Михаил I Рангабе. За патријарх дошол по смртта на Методиј I во 846 година. Во 858 година бил симнат од престолот и пратен во прогонство. На негово место бил поставен секретарот на царот, Фотиј I. Но кога на царскиот престол дошол Василиј Македонецот, тој повторно го вратил Игнатиј на патријаршискиот престол. Св. Игнатиј управувл со голема ревност и мудрост. Го изградил манастирот на Св. Архангели, во којшто се упокоил 877 година[1].

Наводи уреди

  1. „Свети Игнатиј, патријарх Цариградски“. Посетено на 6 февруари 2011.