Золтан Маѓар

Золтан Маѓар (унгарски: Zoltán Magyar, роден на 13 декември 1953 година)[1] — унгарски гимнастичар, кој има освоено две олимписки, три светски, три европски и две титули на Светското првенство. По него се именувани две движења во гимнастичката дисциплина коњ: „маѓарско вретење“, или вртење на телото во спротивна насока од нозете, и „патување Маѓар“, или попречно кружење по коњот.

Золтан Маѓар

Тој го освоил олимпиското злато во 1976 и 1980 година,[2] злато на светското првенство во 1974, 1978 и 1979,[3][4] злато на првенства во Европа во 1973, 1975 и 1977 година,[5] и на Светското првенство во 1975 и 1978 година. Неговата најголема победа се случи на Светското првенство 1978, кое го освои со 0,375 бода. За неговите достигнувања тој беше прогласен за унгарски спортист на годината во 1974, 1978 и 1980 година.

Во финалето на сите олимписки игри во Олимпијадата, тој го освои 29 место во 1972 година, деветтото во 1976 и деветтото во 1980 година. На светското првенство, тој беше 15 во 1974, 12 во 1978 и 18 во 1979 година.

Маѓар се пензионираше по Олимпијадата во 1980 година. Од неговото заминување од гимнастиката, тој се фокусираше на неговата животна цел, ветеринарството. Тој во моментов работи во ветеринарна болница и сè уште живее во Будимпешта.

Во мај 2012 година, Маѓар беше примен во Меѓународната сала на славните за гимнастика.[6]

НаводиУреди

  1. „Zoltán Magyar Biography and Olympic Results“. Sports Reference. Посетено на 20 May 2012.
  2. „Olympic Games Medallists – Gymnastics on“. Gbrathletics.com.
  3. „List of Gymnastics World Champions on the homepage of the 2007 World Championships“. Usa-gymnastics.org.
  4. Ralph Hickok (18 February 2009). „World Gymnastics Championships on“. Hickoksports.com.
  5. „List of medallists of the European Championships of Gymnastics Men Pommel Horse“. Sports123.com.
  6. „Torna: Magyar Zoltán a Halhatalanok Csarnokában“ (унгарски). Nemzeti Sport. 16 May 2012. Посетено на 20 May 2012.

Надворешни врскиУреди