Зилцфелд (германски: Sülzfeld) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Зилцфелд
Поглед на Зилцфелд
Поглед на Зилцфелд
Поглед на Зилцфелд
Грб на Зилцфелд
Зилцфелд во рамките на Германија
Зилцфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Ева Зеберг (независна)
Основни податоци
Површина 17,39 км2
Надм. височина 325 м
Население 855 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036945
Местоположба на Зилцфелд во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°31′59″N 10°22′0″E / 50.53306° СГШ; 10.36667° ИГД / 50.53306; 10.36667Координати: 50°31′59″N 10°22′0″E / 50.53306° СГШ; 10.36667° ИГД / 50.53306; 10.36667

Географија уреди

Зилцфелд се наоѓа околу шест километри југозападно од окружниот град Мајнинген, сместен на реката Зилце, лева притока на Вера.

Недалеку од општината се наоѓа барокниот замок „Амалинру“.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди