Зикероде

општина во Германија

Зикероде (германски: Sickerode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Зикероде
Поглед кон Зикероде
Поглед кон Зикероде
Поглед кон Зикероде
Грб на Зикероде
Зикероде во рамките на Германија
Зикероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Гундолф Готе
Основни податоци
Површина 2,00 км2
Надм. височина 230 м
Население 143 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Зикероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°15′8″N 10°7′18″E / 51.25222° СГШ; 10.12167° ИГД / 51.25222; 10.12167

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)