Западнофризиски Острови

островска верига во Северното Море

Западнофризиски Острови (холандски: Nederlandse waddeneilanden; западнофризиски: Nederlânske waadeilannen) — островска верига во Северното Море недалеку од брегот на Холандија, along the edge of the Ваденското Море. They continue further east as Источнофризиските Острови на Германија and are part of Фризиските Острови.

Западнофризиски Острови
Nederlandse waddeneilanden
Nederlânske waadeilannen
WaddeneilandenRU.png
Географија
МестоВаденско Море
Вкупно острови14
Поголеми островиТексел, Терсхелинг, Амеланд, Схирмониког, Влиланд[1]
Управување
ПокраиниСеверна Холандија
Фризија
Гронинген
Демографија
Население23.872
Етнички групиФризи, Холанѓани
Сателитска снимка на Западнофризиските Острови.

Од запад кон исток, островите се: Нордерхакс, Тексел, Влиланд, Рихел, Гринд, Терсхелинг, Амеланд, Риф, Енгелсманплат, Схирмониког, Симонсзанд, Ротмерплат, Ротумерог и Заудердаунтјес.

ГеографијаУреди

Веригата претсавува остаток од леднички образувани песочни плитаци, кои веројатно биле дел од некогашниот брег на Холандија. Пред повеќе илјади години морето ги пробило и подрачјето било поплавено, создавајќи го денешното Ваденското Море.[2]

Управна поделбаУреди

Островите Нордерхакс и Тексел се дел од покраината Северна Холандија. Влиланд, Рихел, Гринд, Терсхелинг, Амеланд, Риф, Енгелсманплат и Схирмониког се во состав на покраината Фризија. Помалите острови Симонсзанд, Ротмерплат, Ротумерог и Заудердаунтјес припаѓаат на Гронинген.

ТуризамУреди

Фризиските Острови денес се познати како одморалишни места. Помеѓу нив сообраќаат редовни траекти и посетителски тури кои почнуваат од копното. Во рамките на секој остров, најпогодно превозно средство е велосипедот. На Виланд и Схирмониког се дозволени само возилата на редовните жители.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 53°22′N 5°20′E / 53.367° СГШ; 5.333° ИГД / 53.367; 5.333