Западен Лотијан (англиски: West Lothian, шкотски: Wast Lowden, гелски: Lodainn an Iar) е унитарна управна област и намесништво во Шкотска. Се граничи со градот Единбург и управните области Фолкерк, Северен Ланаркшир, Шкотски Граници и Јужен Ланаркшир.

Западен Лотијан
West Lothian
Lodainn an Iar
Wast Lowden
Лого Грб
Лого Грб
Местоположба
Географија
Површина XX место
- Вкупно 427 км²
Админ. центар Ливингстон
ISO 3166-2 GB-WLN
ONS-код 00RH
Демографија
Население X место
- Вкупно (2005) 169.500
- Густина 397/км²
Политика
Совет на Западен Лотијан
http://www.westlothian.gov.uk/
Управ. партии Националисти/Акција за спасување на болницата Сент Џонс/Конзервативци
Пратеници
Пратеници
Западен Лотијан
Грофовија (до околу 1890)
ЗемјаШкотска
Админ. центарЛивингстон
Површина
 • Вкупна310,8 км2 (120,0 ми2)
 XXXII место
Чепменов кодWLN

Управната област е основана во 1996, со Законот за локална самоуправа од 1994, утврдувајќи ги границите во рамките на регионот Лотијан.

Поголеми населени места уреди

Села уреди

Знаменитости уреди

Познати личности уреди

Еве некои познати личности од Западен Лотијан

Збратимени градови уреди

Ливингстон и Западен Лотијан се збратимени со следниве градови:

Наводи уреди

  1. Автоспорт http://www.autosport.com/news/report.php/id/89078. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски уреди

Координати: 55°55′N 3°30′W / 55.917° СГШ; 3.500° ЗГД / 55.917; -3.500