Западни Висаи

регион на Филипините
(Пренасочено од Западен Висајас Регион)

Западен Висајас, е еден од регионите на Филипините кој е номериран како Регион VI. Се наоѓа на архипелагот Висајас и главен регионален центар е Илоило Сити.

Западен Висајас
Регион VI
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарИлоило Сити
Површина
 • Вкупна20,440,8 км2 (7,892,2 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно6,211,038
 • Густина300/км2 (790/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-06
Покраини6
Градови16
Општини117
Барангаи4.050
Конг. окрузи16
ЈазициХилигајнон, Кинарај-а, Акланон

Административна поделбаУреди

Западен Виосајас се состои од 7 покраини и 2 града.

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
  Аклан Калибо 451.314 1.817,9 248,3
  Антике Сан Хозе 471.088 2.522,0 186,8
  Капиз Рохаз Сити 654.156 2.633,2 248,4
Податотека:Ph seal guimaras.png Гимарас Хордан 141.450 604,7 233,9
  Илоило Илоило Сити 1.925.002 4.719,4 407,9
  Западен Негрос Баколод Сити 2.565.723 7.926,1 323,7
  Палаван Пуерто Принсеза 755.412 14.896,3 50,7
  Баколод Сити 429.076 161,5 2.657,6
  Илоило Сити 366.391 70,2 5.219,2

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Visayas lateral