Полуостров Замбоанга

регион на Филипините
(Пренасочено од Замбоанга (регион))

Полуостровот Замбоанга е регион на Филипините. Номериран е како Регион IX, и се состои од 3 покраини. Главен град е Пагадијан Сити.

Регион IX
Замбоанга
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарПагадиан Сити, Јужна Замбоанга
Површина
 • Вкупна14,810,7 км2 (5,718,4 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно2,831,412
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-09
Покраини3
Градови5
Општини67
Барангаи1.904
Конг. окрузи8
Јазицичавакански, себуански, субанонски и др.

ПокраиниУреди

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(на км²)
Северна Замбоанга Диполог 823.130 6.618,0 124,4
Јужна Замбоанга Пагадиан Сити 836.217 3.480,7 240,2
Замбоанга Сибугај Ипил 497.239 3.087,9 161,0
Замбоанга Сити 601.794 1.483,4 405,7
Изабела Сити 73.032 140,7 519,1

ГрадовиУреди

ЕкономијаУреди

Замбоанга е првата извозна зона на Минданао. Фармерството и рибарството се најголемите економски активности на регионот. Се произведува и ориз и пченка во големи количини, како и кафе и гума од каучук.

Надворешни врскиУреди

 
Политичка карта на Замбоанга

Координати:   6°34′50″N, 122°02′16″E