Замбалес е покраина на Филипините која е сместена во Централен Лузон Регионот. Главен град е Иба. Замбалес се граничи со Пангасинан на север, Тарлак и Пампанга на исток, и Батаан на југ. Покраината лежи помеѓу Јужнокинеското Море и Замбалеските Планини.

Замбалес
Провинцискиот грб на Замбалес
Провинцискиот грб на Замбалес
Мапа на Филипините со факти за Замбалес highlighted
Мапа на Филипините со факти за Замбалес
Регион Централен Лузон (Регион III)
Главен град Иба
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 1
 - Составни градови 0
 - Општини 13
 - Барангај 247
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 39-та
 - Вкупно (2000) 627.802
 - Густина 169/km² (49-та)
Површина 35-та
 - Вкупно 3.714,4 km²
Основана 1578
Јазици Тагалог, Самбал, Илокано
Гувернер Амор Делосо (Liberal)
Административна зграда во Иба

Клима Уреди

Замбалес има две карактеристични сесони и тоа:

Стопанство Уреди

Замбалес има големи ресурси на никел и хром.

Туризам Уреди

Замбалес има 173 км брег кој е преполн со прекрасни песечни плажи, корални гребени, нуркачки и сурф клубови, хотели и велнес центри. Плажите се приближно на 3-4 часа возење од Мамила.

Географија Уреди

Административна поделба Уреди

Замбалес е поделен на 13 општини и 1 град.

Градови Уреди

Надворешни врски Уреди

 
Карта на Замбалес со општините
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 15°20′N, 120°10′E