Залово
Залово is located in Грција
Залово
Залово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Заловогребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

  • Заловски мост — стар камен мост на реката Венетик кај Залово, прогласен за споменик на културата
  • Азиз-агин мост — стар камен мост на реката Венетик кај Залово, прогласен за споменик на културата

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди