Зала
Zala megye
Грб на округот
ZalaCounty.gif
Регион Западен прекудунавски регион
Административен центар Залаегерсег
Површина 3.784,11 км2
Население 291.678 (2008)
Густина на населението 77 /км2
Број на населени места 257
Веб страница www.zala.hu

Зала (на унгарски: Zala) е името на еден од 19-те административни окрузи (comitatus или megye) на Унгарија. Главен административен центар на округот е градот Залаегерсег.

ГеографијаУреди

Округот лежи во југозападна Унгарија. Името го добил според реката Зала. Неговите граници ги дели со Хрватска и Словенија, како и со унгарските окрузи: Ваш, Веспрем и Шомоѓ. Главен град на Зала е градот Залаегерсег. Површината на округот изнесува 3784 км2. Дел од езерото Балатон е сместено во округот.

ИсторијаУреди

Во некое непознато време, западната територија од порашнешниот округ Зала, и била доделена на Словенија (Јужно-Прекмурје). Во 1919 година, непризнатата Република Прекмурје, која постоела само 6 дена се наоѓала таму.

ДемографијаУреди

Округот Зала, според пописот од 2007 година, има население од 293.443 луѓе. Во градовите живее околу 56% од населенито, а во помалите оштини 38% од вкупното населние. Зала се наоѓа на 16 место, според бројот на население, помеѓу унгарските окрузи. Најголем дел од населението се етнички Унгарци.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди


35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии