Желевица

река во Македонија

Желевица — река во Македонија, сместена на планината Влаина.[1]

Желевица
Желевица во Нов Истевник.jpg
Реката во близина на селото Нов Истевник
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Pehčevo Municipality.svg Пехчево
Coat of arms of Berovo Municipality.svg Берово
Coat of arms of Delčevo Municipality.svg Делчево
СелаНов Истевник, Тработивиште
Физички особености
Извор 
 • местоВлаина
Устие 
 • место
Брегалница
 • координати
41°53′19″N 22°48′29″E / 41.88861° СГШ; 22.80806° ИГД / 41.88861; 22.80806Координати: 41°53′19″N 22°48′29″E / 41.88861° СГШ; 22.80806° ИГД / 41.88861; 22.80806
Должина22 км
Големина на сливот116,3 км2
Особености на сливот
ТечениеБрегалницаВардарЕгејско Море

Реката е долга 20 километри. Вода има преку целата година и реката не пресушува.[1]

Нејзиното сливно подрачје изнесува 116,3 км2. По нејзината долина се движи патот Берово-Пехчево.[1]

ИзворУреди

Извира од подножјето на врвот Кадиица на надморска височина од 1.822 метри на планината Влаина.[1]

УстиеУреди

Се влева во реката Брегалница, кај селото Тработивиште, при влезот во Делчевското Поле.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 30. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врскиУреди