Желевица

река во Македонија

Желевица — река во Македонија, сместена на планината Влаина.[1]

Желевица
Реката во близина на селото Нов Истевник
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Пехчево
 Берово
 Делчево
СелаНов Истевник, Тработивиште
Физички особености
Извор 
 • местоВлаина
Устие 
 • место
Брегалница
 • координати
41°53′19″N 22°48′29″E / 41.88861° СГШ; 22.80806° ИГД / 41.88861; 22.80806
Должина22 км
Големина на сливот116,3 км2
Особености на сливот
ТечениеБрегалницаВардарЕгејско Море

Реката е долга 20 километри. Вода има преку целата година и реката не пресушува.[1]

Нејзиното сливно подрачје изнесува 116,3 км2. По нејзината долина се движи патот Берово-Пехчево.[1]

Извор

уреди

Извира од подножјето на врвот Кадиица на надморска височина од 1.822 метри на планината Влаина.[1]

Устие

уреди

Се влева во реката Брегалница, кај селото Тработивиште, при влезот во Делчевското Поле.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 30. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски

уреди