ЖС „Падалиште“

железничка станица во Македонија

Железничка станица Падалиште — железничка станица во селото Падалиште. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Кичево.

ЖС „Падалиште“
Поглед на железничката станица
Општи информации
МестоПадалиште
Општина Гостивар
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеКичево

Местоположба

уреди

Станицата се наоѓа на железничката пруга Скопје-Кичево, во близина на селото Падалиште.

Галерија на слики

уреди

Надворешни врски

уреди

41°41′7″N 20°57′47″E / 41.68528° СГШ; 20.96306° ИГД / 41.68528; 20.96306