ЖРК СЧМ Рамнику Валчеа

ЖРК СЧМ Рамнику Валчеа е женски ракометен клуб од Рамнику Валчеа, Романија. Моментално се натпреварува во романската прва лига Лига Национала.

СЧМ Рамнику Валчеа
Logo SCM Ramnicu Valcea.jpg
Целосен називСосиетате Клуб Муничипал Рамнику Валчеа
Основан2013
ИгралиштеСпортска сала Трајан, Рамнику Валчеа
Приемност3.126
ПрестедателРоманија Петре Бербечару
Главен тренерРоманија Флорентин Пера
ЛигаЛига Национала
2018–20191ви
Бои
Клупски бои         
Дресови
Kit left arm linesonwhite.png
Бои на екипата
Kit body whitesholders.png
Бои на екипата
Kit right arm linesonwhite.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Kit left arm whiteborder.png
Бои на екипата
Kit body collarwhite.png
Бои на екипата
Kit right arm whiteborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

Првично наречен РК Олентија, клубот се смета за наследник на Олчим Рамнику Валчеа, клуб кој бил основан во 1973 година и кој бил распуштен поради финансиски проблеми. СЧМ Рамнику Валчеа игра во Лига Национала од сезоната 2013-2014. Бидејќи времето до крајот на аплицирањето за учество во Лига Национала било многу кратко, акционерите на новиот клуб од Валчеа се свртеле кон веќе постоечката спортска структура РК Олтенија, а потоа го смениле името на клубот во денешното Рамнику Валчеа.[1] Така, на 1 јули 2013 година, непосредно пред крајниот рок, клубот Олчим Ремнику Валчеа аплицирал за учество во Лига Национала и најавил дека ќе ја предаде лиценцата на РК Олтенија.[2] Откако се пријавиле, било објавено дека новиот клуб Валчеа ќе го смени своето име во ХКМ Рамнику Валчеа.[2][3] На 15 јули 2013 година, ХЧМ Рамнику Валчеа ја добил уставната судска одлука со која му било дозволено завршување на процедурите за регистрација под ова име во најсилната лига на Романија во ракомет за жени, наместо под името ЧС Олчим.

Подоцна, во летото 2018 година, ХЧМ Рамнику Валчеа го променила своето име во СЧМ Рамнику Валчеа, со што влегле во организација на градското собрание.

ХронологијаУреди

Хронологија на СЧМ Рамнику Валчеа

ТитулиУреди

 • Шампион на Романија
  •   Победник: 2018-2019
 • Куп на Романија
  •   Финалист: 2018, 2019
 • Суперкуп на Романија
  •   Победник: 2018

ИграчиУреди

Моментален состав 2019-2020Уреди

Голмани
Крила
Леви крила
Десни крила
Пивоти

Бекови
Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

НаводиУреди

 1. „Primăria Râmnicului, Boromir și Fabrica de conserve "Râureni" au preluat HC Oltenia și încearcă să relanseze handbalul vâlcean“. arenavalceana.ro. Arena Vâlceană. 28 јуни 2013. Посетено на 28 јуни 2013.
 2. 2,0 2,1 Adi Georgescu (1 iulie 2013). „Oltchim se înscrie în Liga Națională, apoi va preda locul echipei HC Oltenia“. prosport.ro. ProSport. Посетено на 1 iulie 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. Adi Georgescu (1 iulie 2013). „Oltchim se înscrie, dar renunță“. prosport.ro. ProSport. Посетено на 1 iulie 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врскиУреди