Ернест (изборен кнез од Саксонија)

Ернест (германски: Ernst, роден во 24 март 1444 во Мајсен - починал на 26 август 1486 во Колдиц) — владетел од династијата Ветинци како изборен кнез од Саксонија во периодот од 1464 до 1486 година и ландгроф од Тирингија во периодот од 1482 до 1486 година.

Ернест
1441 Ernst.jpg
Изборен кнез на Саксонија
На престол7 септември 1464 – 26 август 1486
ПретходникФридрих II
НаследникФридрих III
Ландгроф од Тирингија
На престол17 септември 1482 – 26 август 1486
ПретходникВилхем II
НаследникФридрих VI
Роден(а)24 март 1441(1441-03-24)
Мајсен
Починал(а)26 август 1486(1486-08-26) (возр. 45)
Колдиц
СопружникЕлизабета Баварска
Деца
among others...
Кристина
Фридрих III
Ернест
ДинастијаВетинци
ТаткоФридрих II
МајкаЕлизабета
ВероисповедRoman Catholicism

Рани годиниУреди

Фридрих бил вториот син на изборниот кнез Фридрих I (1370-1428) и на Катарина од Брауншвајг-Линебург (1395-1442). По смртта на поголемиот брат Фридрих II тој станал негов наследник како изборен кнез од Саксонија во 1451 година.

УправувањеУреди

Во 1455 година тој бил киднапиран од замокот Алтенбург заедно со неговиот брат Албрехт.

Ернест се оженил на 19 ноември 1460 година во Лајпциг за Елизабета (1443 - 1484), ќерка на баварскиот војвода Албрехт III. Четири години подоцна, по смртта на неговиот татко, Ернест станал изборен кнез на Саксонија. Тој управувал сам во Саксонија и 21 година заедно со својот брат Албрехт во Тирингија и Мајсен. Имал добри односи со Бохемија и со унгарскиот крал Матјаш Корвин.

На 26 август 1486 година Ернест паднал од коњ и починал во близина на Колдиц. Ернест бил погребан во катедралата на Мајсен.

СемејствоУреди

Ернест и Елизабета имале седум деца:

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  • Trim, David J. B. (2003). The Chivalric Ethos and the Development of Military Professionalism. BRILL. ISBN 978-9004120952.Ернест (изборен кнез од Саксонија)
Роден(а): 24 март 144126 август
Претходник
Фридрих II
Изборен кнез на Саксонија
1464–1486
Наследник
Фридрих III
Претходник
Вилхем II
Ландгроф од Тирингија
1482–1486
Наследник
Фридрих VI