Енрике Санс

шпански велосипедист
(Пренасочено од Енрике Санз)

Енрике Санс Унзуе (шпански: Enrique Sanz Unzué; р. 11 септември 1989) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу-КТМ.

Енрике Санс
Санс на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело имеЕнрике Санс Унзуе
Роден11 септември 1989 (1989-09-11) (30 г.)
 Шпанија
Висина1,71 м[1]
Маса64 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу-КТМ
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачПомошник
Професионални клубови
2011–2015
2016-
Мовистар Тим
{{{име на тимот-2016}}}
Последна промена
20 јануари 2016

Санс доаѓа од спортско семејство; тој е внук на генералниот менаџер на екипата, Еузебио Унзуе, додека неговиот татко Енрике и брат му Хорхе исто така работат за екипата. Друг вујко, Хуан Карлос Унзуе, е поранешен професионален фудбалер.[1]

ДостигнувањаУреди

2011
1. Етапа 2 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2012
3. Сиркуито де Гечо
6. Вуелта а Ла Риоха
7. Копа Берноки
2013
5. Трофео Кампос-Сантањи-Сес Салинес
7. Вуелта а Ла Риоха
2015
6. Сиркуито де Гечо

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Енрике Санс“. Мовистар Тим. Abarca Sports. конс. 3 јануари 2014. 

Надворешни врскиУреди