Енкамп

Место во Андора

Енкамп (каталонски: Encamp) е една од општините во Андора, која се наоѓа во долината на реката Валира де Ориент. Името е и назив за центарот на општината.

Панорамски поглед кон Енкамп
Енкамп во рамките на Андора.
Енкамп во рамките на Андора.

Поврзано уреди


Координати: 42°32′10″N 1°34′58″E / 42.53611° СГШ; 1.58278° ИГД / 42.53611; 1.58278