Ениќој (Зихненско)

Ениќој
Ениќој is located in Грција
Ениќој
Ениќој (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Ениќој или Ени Ќој (грчки: Αμφίπολη, Амфиполи) — село во Серскиот округ, во состав на административната област Централна Македонија во Егејска Македонија, денес во Грција. Селото е дел од истоимената Општина Ениќој, но не е нејзин административен центар.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди