Ендр (фр. Indre) е река во средна Франција, лева притока на реката Лоара.

Ендр
Местоположба
Физички особености
УстиеЛоара
47°14′2″N 0°11′0″E / 47.23389° СГШ; 0.18333° ИГД / 47.23389; 0.18333 (Loire-Indre)
Должина271 км
Особености на сливот

Изворот на реката се наоѓа во близу селото Преверанж во департманот Шер. Тече во северозападен правец, низ следиве департмани: Шер, Ендр и Ендр и Лоара.

Ендр се влева во реката Лоара кај атомската централа во Шинон, северно од Авоан.

Главна притока на Ендр е помалата река Ендроа, која се влева во Ендр кај Азе на Ендр.

Реката минува низ следниве департмани и градови:

Наводи уреди