Елингсхаузен (германски: Ellingshausen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Елингсхаузен
Воздушен поглед на Елингхаузен
Воздушен поглед на Елингхаузен
Воздушен поглед на Елингхаузен
Елингсхаузен во рамките на Германија
Елингсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Рајнер Бауман (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,77 км2
Надм. височина 310 м
Население 216 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал Елингсхаузен
Местоположба на Елингсхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°32′N 10°28′E / 50.533° СГШ; 10.467° ИГД / 50.533; 10.467

Географија

уреди

Елингхаузен се наоѓа во долниот тек на Хазел, десна притока на Вера, околу пет километри источно од окружниот град Мајнинген.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди