Елиас Имер (10 април 1996) е шведски тенисер.[1] Тој е постар Микаел Имер кој е исто така професионлен тернисер.[2]

Имер на квалификациски турнир за Вимблдон 2015 година

КариераУреди

Имер бил роден во Скара. Тој имал постигнато највисокото ниво во кариерата на АТП рангирањето во поединечна конкуренција на 11 јуни 2018 година, а тоа било 105 то место. Тој во кариерата во игра во двојки го има постигнато најдобриот пласман на 188 то место на АТП и тоа на 16 октомври 2017 година.

Имер го одиграл својот прв натпревар во поединечна конкуренција во главната на АТП турнирот Шведска опен 2013 година, каде што загубил во првото коло од Григор Димитров. Имер добил таканаречена вајлд-карта за Шведскиот опен во 2014 година и во првото коло успеал да го победи Михаил Кукушкин, а во второто коло загубил од Жоао Соуса.

Тој се квалификувл за главнииот турнир на Австралија Опен во 2015 година по победите против Бенои Паир, Јан Мертл и Хјеон Чунг, меѓутоа изгубил уште во првото коло од Го Соеда по пет одиграни сета.[3]

На Отвореното првенство на Барселона во 2015 година, Банка Сабадел, Имер ги победил Тиемо де Бакер и Ник Киргиос и успеал стигне до третото коло, каде што загубил од Давид Ферер.

Тој се квалификувал на главниот турнир на Отвореното првенство на Франција во 2015 година по победите против Роберто Маркора, Блаж Рола и Роберто Карбаљес Баена , но изгубил уште на стартот од главната фаза, во првото коло од Лукаш Росол.

Имер ја освоил својата прва титула на АТП Челинџер на Цита ди Ситалиселта 2015 година, победувајќи го американецот Бјорн Фратанџело во сетови.[4]

Тој се квалификувал на главниот турнир на шампионатот на Вимблдон во 2015 година по победите против Томас Фабијано, Бој Вестерхоф и Гвидо Пела. Но повторно загубил во првото коло од 23-от носител Иво Карловиќ во четири сета.

Имер се квалификувал за сите четири Грен слем турнири (Австралија опен Голанд Гарос Вимблдон и САД опен) во 2015 година откако упешно ги минувал квалификациите.[5] На САД опен тој загубил во првото коло од Диего Шварцман.

Елијас обезбедил место во главната фаза на Отвореното првенство на Франција во 2018 година, (Роланд Гарос) добивајќи три квалификациски натпревари.[6] Таму успеал да го освои својот прв Гренд слем натпревар во главната фаза, победувајќи го Дуди Села во сетови.[7]

Од 2017 до 2018 година на Имер му бил тренер големиот шведски ас на тениската игра Робин Седерлинг.[8]

Финалиња во кариерата на АТПУреди

Двојки (парови): 1 (1 титула)Уреди

Легенда
Гренд слем турнири (0–0)
Финале на светската турнеја на АТП (0–0)
ATP World Tour Masters 1000 (0–0)
АТП светска турнеја 500 серија (0–0)
АТП светска турнеја 250 серија (1–0)
Финалиња на различна подлога
Тврда (1-0)
Земја (0-0)
Трева (0-0)

Финалиња на АТП Челинџерс и ИТФ фјучерс турнириУреди

Поединечна конкуренција: 14 (11 победи и 3 порази)Уреди

АТП Челинџер турнири (6 победи и 2 порази)
ИТФ фјучерси - турнири (5победи и 1 пораз)

Двојки (парови): 1 (0–1)Уреди

АТП предизвикувачи (0–1)
ИТФ фјучерси (0–0)

Временски рокови за изведбаУреди

Поединечна конкуренцијаУреди

Тековно низ финалето на Дејвис купот 2021 година .

Турнир 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 SR П–З
Гренд слем турнири
Австралија опен апстиненција апстиненција 1 коло квалификации 1 коло квалификации 1 коло 1 коло апстиненција апстиненција 1 коло 0 / 3 0–3
Франција опен апстиненција апстиненција 1 коло кавлификации 2коло квалификации 2коло 2 коло квалификации 1 коло квалификации 2 коло квалификации 1 коло 0 / 2 1–2
Вимблдон апстиненција апстиненција 1 коло апстиненција квалификавии 2 коло квалификации 1 коло квалификации1 коло не се одржал квалификации 1 коло 0 / 1 0–1
САД опен апстиненција апстиненција 1 коло апстиненција апстиненција квалификации 1 коло квалификации 1коло апстиненција квалификации 1 коло 0 / 1 0–1
Победи - порази 0–0 0–0 0–4 0–0 0–0 1–2 0-0 0–0 0–1 0 / 7 1–7
АТП светски турнири Мастерс 1000
Индијан Велс Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло апстиненција 1 коло не се одражал апстиненција 0 / 2 0–2
Мајами опен апстиненција квалификации 1коло квалификации 2 коло 1 коло квалификации 1 коло квалификации2 коло квалификации 1 коло не се одржал апстиненција 0 / 1 0–1
Монте -Карло Мастерс апстиненција апстиненција квалификации 2 коло апстиненција апстиненција апстиненција квалификации 2 коло не се одржал апстиненција 0 / 0 0–0
Канада опен апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција квалификации2 коло апстиненција не се одржал апстиненција 0 / 0 0–0
Победи - порази 0–0 0–0 0–0 0–1 0–1 0–0 0–1 0–0 0–0 0 / 3 0–3
настапи за националната репрезентацијата
Дејвис куп 1 натпревар 1 натпревар 1 натпревар 1 натпревар 2 натпревари 1 натпревар квалификациона коло главна фаза 0 / 1 9–12
Статистика во кариерата
Турнири 1 2 8 7 5 7 5 0 7 42
Сооднос победи - порази 1–2 2–5 4–9 2–9 4–5 5–9 1–7 0–1 4–7 23–54
Година и рангирање 769 228 136 160 144 115 176 205 29%

Двојки (парови)Уреди

2014 година 2015 година 2016 година 2017 година 2018 година 2019 година 2020 година 2021 година победи - порази
Статистика за кариера
Турнири 1 0 1 2 4 2 0 2 12
Наслови / Финале 0/0 0/0 1/1 0/0 0/0 0/0 0/0 0/0 1/1
Севкупно победа-пораза 0–1 0–0 4–0 2–2 1–4 0–2 0–0 2–2 9–11
Рангирање на крајот на годината 705 663 252 448 385 368 417 36%

НаводиУреди

  1. „ATP Profile“. atpworldtour.com. Посетено на 19 September 2015.
  2. „Ymer makes most of Wimbledon reprieve“. wimbledon.com. 11 July 2015. Посетено на 19 September 2015.
  3. „Elias Ymer Player Profile“. ausopen.com. Архивирано од изворникот на 10 September 2015. Посетено на 19 September 2015.
  4. „Ymer Continues Ascent With Maiden Challenger Title“. atpworldtour.com. 14 June 2015. Посетено на 20 September 2015.
  5. „Five Teens Lead Youth Movement In New York“. atpworldtour.com. 28 August 2015. Посетено на 20 September 2015.
  6. https://www.sportstarlive.com/tennis/prajnesh-misses-french-open-main-draw/article23988361
  7. https://www.expressen.se/sport/tennis/just-nu-succe-for-ymer-i-franska-oppna/
  8. Sharp, Alex (7 June 2018). „Soderling on Nadal: 'His motivation is amazing'. Roland Garros. Посетено на 8 June 2018.

 Надворешни врскиУреди