Елена Лагадинова-Амазонка

Елена Лагадинова-Амазонка (9 мај 1930 во Разлог5 ноември 2017 во Софија) — најмладата македонска партизанка во Пиринскиот дел на Македонија.[1]

Елена Лагадинова-Амазонка
Родена 9 мај 1930
Разлог, Царство Бугарија
Починала 5 ноември 2017(2017-11-05) (возр. 87)
Софија,  Бугарија
Националност Македонка
Занимање партизанка

Животопис Уреди

Била борец (заедно со татко ѝ и двајцата браќа) во Разлошкиот партизански одред „Никола Парапунов“ (VI 1994 г.). По војната завршила Земјоделски факултет во Москва и се посветила на научната работа во областа на агрономијата. Била пратеничка во Народното собрание на НР Бугарија од 1971 до 1989 година.

Автор е на неколку дела.

Наводи Уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Лазаревски“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 783. Text "series " ignored (help)