Екатерина Чундева-Галиќ

македонска професорка

Екатерина Чундева-Галиќ (7 декември 1927 во Софија22 мај 2009 во Скопје) — македонска позната професорка, еден од основачите на Електротехничкиот факултет во Скопје.[1]

Екатерина Чундева-Галиќ
Роден Екатерина Чундева-Галиќ
7 декември 1927
Софија,  Бугарија
Починал 22 мај 2009(2009-05-22) (возр. 81)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање универзитетска професорка

Биографија уреди

Дипломирала во 1951 година на Електротехничкиот факултет во Белград и веднаш се вработила во претпријатието „Хидроелектропроект“. Еден е од главните проектанти на хидроцентралите Вруток, разводната постројка 110 КВ Вруток, Хидроцентралите Равен и Шпиље. Во 1959 година се вработува на Електро-техничкиот факултет во Скопје, каде во 1976 година е избрана за редовен професор.

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Чундева-Галиќ“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1632. Text "series " ignored (help)