Едурне Гарсија Алмагро (родена на 22 декември 1985 во Мадрид) попозната само како Едурне е шпанска поп пејачка, актерка и ТВ водителка.

Шпанија Едурне
Биографски податоци
Родено имеЕдурне Гарсија Алмагро
Роден(а)22 декември 1985
ПотеклоМадрид, Шпанија
Жанровипоп, електропоп
ЗанимањаПејачка
Мреж. местоОфицијалeн сајт

Ја претставувала својата земја на Евровизија 2015 со песната "Amanacer" (превод на мак. Зора) освојувајќи го 21. место.

Приватен животУреди

Едурне е во врска со голманот на Манчестер Јунајтед, Давид де Хеа.

Студиски албумиУреди