Егои Мартинес

друмски велосипедист
(Пренасочено од Егои Мартинез)

Егои Мартинес де Естебан (шпански: Egoi Martínez de Esteban; р. 15 мај 1978 во Ечари-Аранац, Навара) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално од 2001 до 2013.[1] На неговиот прв Тур де Франс, Мартинес завршил 41. во генералниот пласман во 2004.

Егои Мартинес
Мартинес на Вуелта а Еспања 2008
Лични податоци
Цело имеЕгои Мартинес де Естебан
Роден15 мај 1978 (1978-05-15) (41 г.)
Ечари, Шпанија
Висина1,83 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубПензиониран
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
1999–2000 Каха Рурал
Професионални клубови
2001–2005
2006–2007
2008–2013
Еускалтел-Еускади
Дискавери Канал
Еускалтел-Еускади
Значајни победи
Тур де л’Авенир (2003)
Вуелта а Еспања, 1 етапа
Планински пласман (2006)
Последна промена
6 февруари 2014

Мартинес се повлекол на крајот на сезоната 2013.[1]

ДостигнувањаУреди

2003
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
2005
4. ГП Мигел Индуран
2006
12. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 11
1.   Планински пласман
3. Етапа 1 Критериум ду Дофине Либере
  Награда за борбеност на етапата 4 на Тур де Франс
2008
1. Планински пласман Трка околу Баскија
  Награда за борбеност на етапата 15 на Тур де Франс
9. Краен пласман Вуелта а Еспања
Ја носел   на етапите 9-12
Ја носел   на етапите 2, 3 и 5
2009
1. Планински пласман Тирено-Адријатико
1. Пласман Метас Волантес Трка околу Баскија
2. Класика примавера
44. Краен пласман Тур де Франс
2. Планински пласман
2010
  Планински пласман Критериум ду Дофине
2012
17. Краен пласман Тур де Франс

Распоред на резултатите на Гранд ТурУреди

Гранд Тур 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
  Џиро 22
  Тур 41 48 41 61 50 44 39 33 17
  Вуелта 45 12 СО 9 52 СО 55 30

СО = се откажал

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Egoi Martinez faces retirement, says cycling has given far more to him than it has taken away“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 28 декември 2013 (посет. 28 декември 2013 г).

Надворешни врскиУреди