Ева Росе (родена на 16 октомври 1973 година во Ферберг) е шведска глумица и телевизиска водителка. Меѓународно е позната по улогата на злокобниот андроид Ниска во Сезона 1 на шведската ТВ серија, научна фантастика - „Вистински луѓе“.

Ева Росе
Ева Росе (2013)
Роден(а)Ева Шарлота Росе[1]
16 октомври 1973 (1973-10-16) (47 г.)[1]
Валбергg, Шведска[1]
ЗанимањеГлумица
Активен период1986-[1]

Таа беше назначена за амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ во 2007 година.[2]

ФилмографијаУреди

 • Адам и Ева (1997), една од девојките пријатели на Тоув
 • Синиот цвет на копнежот (1998), Беата „Бети“ Толман
 • Петтата зима на магнетизерот (1999), Софи
 • Син понеделник (2001), Ева Линдгрен
 • Јас и Морисон (2001), Софи
 • Копс (2003), Џесика
 • Дивина (2003), Елин
 • Бура (2006), Лова
 • Изработка на пудлицата (2006), Цртеж
 • Гата Канал 2 (2006), Петра Андерсон
 • Релибрудар (2008), Ула
 • Стлм (2008)
 • Марија Верн (ТВ серија) (2008-2016)
 • Гата канал 3 (2009), Петра
 • Поднесување (2010), Самиот - документарен филм на Стефан Јарл
 • Вистински луѓе (ТВ серија, 2012)
 • Рајски апартман (2015)
 • Чест

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Eva Röse“ (шведски). Swedish Film Institute. Посетено на 25 January 2010.
 2. „Eva Röse ny UNICEF-ambassadör“ [Eva Röse New UNICEF Goodwill Ambassador]. UNICEF Sweden. 14 September 2007. Посетено на 24 October 2014.

Надворешни врскиУреди