Дол кај Вогље (словенечки: Dol pri Vogljah) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Дол кај Вогље
Dol pri Vogljah
Поглед на Дол кај Вогље
Дол кај Вогље is located in Slovenia
Дол кај Вогље
Дол кај Вогље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′39.38″N 13°48′48.54″E / 45.7276056° СГШ; 13.8134833° ИГД / 45.7276056; 13.8134833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна0,68 км2 (0,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000316500000316,5 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6221