Длапкин Дол е село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Длапкин Дол
Длапкин Дол is located in Македонија
Длапкин Дол
Местоположба на Длапкин Дол во Македонија
Координати 41°34′5″N 20°57′19″E / 41.56806° СГШ; 20.95528° ИГД / 41.56806; 20.95528Координати: 41°34′5″N 20°57′19″E / 41.56806° СГШ; 20.95528° ИГД / 41.56806; 20.95528
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 636 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 6257
Надм. вис. 627 м
Карта на Општина Зајас со селските атари.

Географиja и местоположбаУреди

Длапкин Дол се наоѓа во Општина Зајас. Длапкин Дол е на источните подини на Бистра Планина, на десниот брег на Зајаска Река.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото било дел од Кичевската каза во Отоманската Империја.

Според податоците намашкото население во 1873 година, во селото имало 16 домаќинства и 88 жители (христијани).[1]

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Длапкин Дол живееле 210 жители, сите Албанци.[2]

Според податоците од 2002 година, во селото има 636 жители, од кои 633 Албанци, 1 Македонец и 2 други.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 210[2] 349 381 426 491 576 583 636

РодовиУреди

Длапкин Дол е албанско село.

Родови во селото се:

  • Во Горно маало се родовите: Мучковци (10 к.), Асановци (7 к.), Арифовци (6 к.) и Метолари (2 к.). Првите два рода се доселени од селото Зајас, подалечно потекло им е од Матија во северна Албанија, третиот род е доселен од селото Папрадиште, подалечно потекло како и првите два рода, четвртиот род староседелски. Потекнуваат од православен Македонец кој во Длапкин Дол прешол на ислам и се поалбанчил.
  • Во Долно маало се родовите: Жоровци (8 к.), Фекчиовци (8 к.), Доклевци (7 к.), Чупчалари (5 к.), Кадовци (3 к.) и Касовци (4 к.) доселени се од селото Зајас, подалечно потекло имаат од областа Матија, северна Албанија. Во родот Жоровци се знае следната генеологија Беќир (жив на 78 год. во 1961 година) Зеќир, Садик, основачот на родот кој дошол од Зајас.[5]


НаводиУреди

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.92-93.
  2. 2,0 2,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.256.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. „Кичевска Котлина: Сеоска насеља и становништво - Јован Ф. Трифуноски“. Кичево (mk-MK). 2018-05-16. конс. 2019-01-02. 

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди