Динкелсбил (германски: Dinkelsbühl) – град во Германија, во Баварија, во округот Ансбах и административното подрачје Средна Франконија.

Динкелсбил

Dinkelsbühl

Поглед на стариот град од црковната кула
Поглед на стариот град од црковната кула
Грб на Динкелсбил
Динкелсбил is located in Германија
Динкелсбил
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Средна Франконија
Округ Ансбах
Обербургмајстер Д-р Кристоф Хамер (ХСС)
Основни податоци
Површина 75,19 км2
Надм. височина 442 м
Население 11.882 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 158 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AN, DKB, FEU, ROT
Пошт. бр. 91550
Повик. бр. 09851
Портал dinkelsbuehl.de
Местоположба на град Динкелсбил во рамките на округот Ансбах
Карта
Координати 49°4′15″N 10°19′10″E / 49.07083° СГШ; 10.31944° ИГД / 49.07083; 10.31944Координати: 49°4′15″N 10°19′10″E / 49.07083° СГШ; 10.31944° ИГД / 49.07083; 10.31944

ГеографијаУреди

 
Местоположба на Динкелсбил во округот Ансбах
 
Динкелсбил

Динкелсбил е сместен на југозапад на округот Ансбах, на границата со сојузната покраина Баден-Виртемберг (окрузите Швебиш Хал и Осталб) на романтичниот пат. Низ градот тече реката Верниц.

Во седумдесеттите години на 20 век територијата на Динкелсбил е проширена со бројни општини, со што општината петкратно ја зголемила својата површина (од 14,47 км2 во 1900 година на 75 км2 денес).

ИсторијаУреди

 
Фахверк-куќи од 16 век

Градот бил утврден од императорот Хенрик V, во 1305 година ги добил истите општински права како Улм и во 1351 година станал слободен царски град каков останал до 1802 година кога бил присоединет кон Баварија. Неговиот општински закон (Dinkelsbühler Recht) издаден во 1536 година и ревидиран во 1738 година, содржел значајна збирка на јавни и приватни закони.

После неговото присоединување кон Кралството Баварија, Динкелсбил станал административен центар на округ кој опстојувал до после Втората светска војна. Во 1910 година, овој округ броел 24.761 жители[2] од кои повеќе од 85% биле лутеранизамлутеранци, во 1933 година броел 23.911 жители (еврејска заедница од 106 лица[2] од кои 61 лице во самиот град Динкелсбил, во 1950 година броел 39.283 жители (за време на војната голем број на бегалци од големите градови се сместиле во округот) и 33.600 жители во 1960 година, од кои 5.500 бегалци.[2]

ЗнаменитостиУреди

Динкелсбил е средновековен интересен град со бројни стари куќи, опколен со ѕидини, кули и капии.

 • Катедрала Санкт Георг, една од најубавите германски цркви во готски стил, ја чува својата романска кула. Датира од 15 век, а во внатрешноста, во јужниот дел, се наоѓа реликвар кој ги покажува коските на св. Аврелијан и слика на главниот олтар кој прикажува едно посебно распнување (1490), каде симболите на евангелистите го красат крстот.
 • Стар кармелитски манастир во барокен стил, секуларизиран и продаден на лутеранската заедница во 1802 година, кој денес е музичко училиште.
 • Стар манастир на капучините
 • Дојчес хаус, дом на грофовите од Дрехсел-Дојфштетен, типичен за германската ренесанса.
 • Споменик на Кристоф фон Шмид (1768-1854), автор на приказни за деца.
 • Стара болница Хајлиг-Гајст, основана во 1380 година.
 • Старото градско собрание (Alt Rathaus), денес музеј.
 • Старата градска мелница, денес Музеј на третата димензија.

ДемографијаУреди

Градот Динкелсбил во старите граници:

Население по години
189019001910192519331939
4.496[2]4.5734.8005.0675.1554.809

Градот Динкелсбил во актуелните граници:

Население по години
184018711900191019251933193919501961197019791989200020032009
7.569[3]7.980[3]7.282[3]7.7247.847[3]7.8907.757[3]10.714[3]10.546[3]10.71110.76110.89411.549[3]11.60511.443[3]

Збратимени градовиУреди

Динкелсбил е збратимен со[4]:

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 (германски) Динкелсбил, стари пописи Архивирано на 20 јули 2016 г.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 3,8 (германски) Официјални статистики за Динкелсбил, Баварија
 4. „Partnerstädte & Patenschaften“. Архивирано од изворникот на 2007-06-22. Посетено на 2016-11-03.