Диа (грчки Δία ['ði.a]), исто така локално наречен Нтја, е ненаселен остров крај северниот брег на грчкиот остров Крит. Островот е долг 5 км, широк 3 км и се наоѓа приближно 7 наутички милји северно од Хераклион. Административно, Диа е дел од заедницата на Елија во рамките на општинската единица Гувес, општина Херсенисос во Хераклион .

Диа
Δία
Островот Диа
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
Координати35°26′53″ N; 25°13′12″ E / 35.448° СГШ; 25.220° ИГД / 35.448; 25.220Координати: 35°26′53″ N; 25°13′12″ E / 35.448° СГШ; 25.220° ИГД / 35.448; 25.220
Површина11,909 км2
Највисоко издигнување220 м
Управување
Грција
РегионКрит
ОкругХераклион
Демографија
Население2 (2001)
Густина0 /km2 (0 /sq mi)

На јужниот брег на Диа има четири залива, кои се (од запад кон исток) Агиос Георгиос, Капари, Панагија (Мадона) и Агриелија. Уште една залив, Агинара, на исток.

Историја уреди

Островот порано бил познат како „ Стандија“, со губење на στήν Δία во фразата (грчки на Диа).

Тоа било главно пристаниште на Крит со векови.[1] Неговите четири јужни залива се користеле како прицврстувачи уште од минојскиот период.

Митологија уреди

Островот изгледа како џиновска гуштер кога се гледа од градот Хераклион. Старогрчката митологија раскажува за голем гуштер кој се обидел да го уништи островот Крит, меѓутоа, Зевс го претворил во камен со гром, со што го создал островот.

Островот е видлив од главниот град на Крит, Хераклион, како што било во времето на Минојците, од Кносос. Поради ова, понекогаш бил идентификуван како остров на кој Тезеј избегал откако го убил Минотаур .

Екосистем уреди

На Диа има голем број заштитени видови од животински свет, вклучувајќи го полжавот Albinaria retusa, гуштер Podarcis erchardii schiebeli, дивиот зајак Oryctolagus cuniculus cnossius и средоземниот сокол, познат како mavropetritis на грчки јазик.[2] Диа е дел од Европската мрежа на природата (Натура) 2000 и е заштитено ловиште.[3] Исто така, постојат голем број на заштитени растенија како што е Carlina diae .

Античко пристаниште уреди

Во 1976 година, Жак Кусто извршил подводни истражувања околу Диа и ги пронашол остатоците од античко пристаниште во водите помеѓу Хераклион и Диа.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. T.A.B. Spratt, Travels and Researches in Crete, 1:35 (1865)
  2. O μαυροπετρίτης στη Δία της Κρήτης Greek Ornithological Organisation (Greek)
  3. Δίκτυο Natura 2000 Protected areas

Надворешни врски уреди