Дијарбакир (покраина)

(Пренасочено од Диарбеќир (покраина))

Дијарбекир (турски: Diyarbakır) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Дијарбекир. Покраината има 1 494 321 жители (2006) и плоштина од 15 355 кв.км. Разделен е на 14 општини.

Diyarbakir
Diyarbakır
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Diyarbakir во Турција
Местоположба на покраината Diyarbakir во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total15,355 км2 (5,929 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.528.958
 • Густина100,000/км2 (260,000/ми2)
Повик. бр.0412
Рег. таб.21

НаводиУреди