Дејковец

село во Општина Зелениково

Дејковец — село во Општина Зелениково, во областа Торбешија, во околината на градот Скопје.

Дејковец

Поглед на селото Дејковец

Дејковец во рамките на Македонија
Дејковец
Местоположба на Дејковец во Македонија
Дејковец на карта

Карта

Координати 41°47′30″N 21°34′0″E / 41.79167° СГШ; 21.56667° ИГД / 41.79167; 21.56667
Општина Зелениково
Население 8 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25032
Дејковец на општинската карта

Атарот на Дејковец во рамките на општината
Дејковец на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓа во областа Торбешија, во северното подножје на планината Голешница.

Историја

уреди

Во XIX век, селото е дел од нахијата Каршијак во Скопската каза во Отоманското Царство.

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948317—    
1953337+6.3%
1961212−37.1%
1971153−27.8%
1981156+2.0%
ГодинаНас.±%
1991120−23.1%
1994117−2.5%
200284−28.2%
20218−90.5%

Според опширните османлиски дефтери за населението на Скопската Каза од 1832/33 година, селото било муслиманско, со 19 муслимански домаќинства. На овој попис биле забележани 44 мажи муслимани, со 3 новороденчиња. Се проценува дека селото во тој период имало 94 жители.[2]

Стефан Верковиќ во 1857 година го забележува со 104 жители.[3]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Дејковец живееле 185 жители, сите Албанци[4].[5]

После Втората балканска војна, 1913 г. селото влегува во границите на Србија, како дел од општина Градовци и има 257 жители.[6]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 250 Албанци.[7]

Селото броело 212 жители во 1961 година, додека во 1994 година живеат само 117 жители.

Според пописот од 2002 година, селото Дејковец има 84 жители, сите Албанци.[8]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 8 жители, сите 8 лица без податоци.[9]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 185 96 317 337 212 153 156 120 117 84 8
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[10]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[11]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[12]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[13]

Родови

уреди

Дејковец е албанско село.

Според истражувањата од 1951 година, родови во селото:

 • Доселеници: Вајље (8 к.) доселени се од областа Љума во северна Албанија. Го знаат следното родословие. Џемаил (жив на 27 год. во 1951 година) Садик-Фета-Сали-Имер, основачот на родот кој се доселил; Коваче (5 к.) доселени се од Љума во северна Албанија; Топол (13 к.) доселени се од Горна Река. Подалечно потекло од северна Албанија.  Го знаат следното родословие. Руфат (жив на 57 год. во 1951 година) Бајрам-Синан, основачот на родот кој се доселил; Теш (7 к.) доселени се од северна Албанија, го знаат следното родословие. Минир (жив на 40 год. во 1951 година) Абаз-Ариф-Бектеш, основачот на родот кој се доселил; Пел (6 к.) доселени се од Чаја во северна Албанија. Го знаат следното родословие. Џавид (жив на 62 год. во 1951 година) Бајрам-Незир, кој се доселил во селото. Од старото место се иселиле тројца брака, првиот се населил во селото Дејковец, вториот во селото Добрино, а третиот не се знае каде се населил; Камероски (5 к.) доселени се од северна Албанија; Цене (1 к.) биле најмлади доселеници од селото Тисовица. Таму имале истоимени роднини, подалечно потекло од северна Албанија; Теш (4 к.) тие живееле во Долни Дејковец, Долни Дејковец било одвоено село од Дејковец. А биле доселени од самото село Дејковец, каде биле роднини со истоимениот род.[14]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Османлиски документи за историјата на Македонија - пописи од XIX век на муслиманското население - Скопски Санџак, каза Скопје. Скопје: д-р Емил Крстески. 2020.
 3. Верковиќ, Стефан (1889). Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи. Санкт Петербург.
 4. Албанците биле забележани како Арнаути.
 5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 208.
 6. Речник на местата во ослободената област Стара Србија по службени податоци. Белград: Мил. Ант. Вујиќ. 1914.
 7. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.[мртва врска]
 8. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 9. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 10. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 11. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 12. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 13. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 14. . Трифуноски Ф. Јован. „Поречието на Кадина Река“. Филозофски факултет Скопје, 1952 г. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски

уреди