Делта (општина)

општина во Солунскиот округ, Егејска Македонија
Општина Делта
Δήμος Δέλτα
Dimos Delta - Central Macedonia.svg
Општина Делта во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Вардарија
Население: 40 541 (2001)
Седиште: Текелиево
Нас. места: 9
Пошт. бр.: 570 08
Пов. бр.: 2310-78
Портал: dimosdelta.gr/

Делта (грчки: Δήμος Δέλτα, Димос Делта) — општина во рамките на Солунскиот округ во Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е гратчето Текелиево (Синдос). Општината опфаќа 9 населени места во областа Вардарија, а наречена е по делтата на Вардар, каде реката се влева во Солунскиот Залив.

Населени местаУреди

Општината Делта е создадена на 1 јануари 2011 г. согласно законот „Каликратис“[1] со спојување на три стари општини: Ехедор (Ехедорос), Вардар (Аксиос) и Кулакија (Халастра). „Ехедор“ е древно име на реката Галик, која ја дели истата делта.

Општинска единица ВардарУреди

 
Поранешната општина Вардар на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица Според пописот од 2001 г., општинската единица Вардар (Δήμος Αξιού) со седиште во Јунчии (Кимина) има 6 780 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Јунчии
 • село Јунчии (или Јунџулар; Κύμινα, Кимина) (3 682 жители)
 • Општински оддел Кангалич
 • село Кангалич (или К’нглич, Кајали; Βραχιά, Врахија) (645 жители)
 • Општински оддел Нов Малгад
 • село Нов Малград (Νέα Μάλγαρα, Неја Малгара) (2 443 жители) новосоздадено

Општинска единица ЕхедорУреди

 
Поранешната општина Ехедор на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица Ехедор (Δήμος Εχεδώρου) опфаќа четири населени места во областа Вардарија по долното течение на реката Галик, и го носи нејзиното древно име „Ехедор“. Административен центар е градот Текелиево (Синдос). Според пописот од 2001 г., општината Ехедор има 23 924 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Текелиево
 • Општински оддел Арапли
 • село Арапли (Νέα Μαγνησία, Неја Магнизија) (4 011 жители)
 • Општински оддел Гаскарка
 • село Гаскарка (Καλοχώρι, Калохори) (3 950 жители)
 • Општински оддел Дудулари
 • село Додулари (Додулар, Дудулари; Διαβατά, Дијавата) (8 423 жители)

Општинска единица КулакијаУреди

 
Поранешната општина Кулакија на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица Кулакија (Δήμος Χαλάστρας) е со седиште во истоименото гратче Кулакија (Халастра). Има 9 837 жители (2001) и, освен Кулакија, го опфаќа и селото Коњари (Анатолико или Валмада).

 • Општински оддел Кулакија
 • град Кулакија (или Кулаќа; Χαλάστρα, Халастра) (7 298 жители)
 • Општински оддел Коњари
 • село Коњари (или Коњаре; Ανατολικό, Анатолико, порано и Валмада) (2 539 жители)

На територијата на општинската единица се наоѓале и некогашните села Долно Каваклиево и Чаликово.

Поранешни селаУреди

Покрај поранешното село Чаликово, на територијата на општината се наоѓале и некогашните села Колопанци, Лапра и Махмудово.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди